12.69°C / 18.21°C
Thursday
11.4°C / 14.8°C

Victorie muncită pentru CSM Vaslui

U Cluj s-a predat greu în fața CSM Vaslui. Echipa antrenată de Gabriel Armanu și Bogdan Pralea a muncit până la final pentru a fi sigură de victorie.

Gazdele au avut prim planul și au condus cu 3-1, iar vasluienii au preluat conducerea pe tabelă cu mai puțin de un minut înainte de primul sfert al meciului, scor 5-4.

Prima diferență a fost de două goluri, scor 7-5, menținută de oaspeți până aproape de finalul primei părți, când au avut și un avans de trei goluri, scor 12-9.

Prima repriză se încheie cu scorul de 12-10 în favoarea CSM Vaslui.

Startul părții a doua este perfect pentru formația vasluiană, care și-a ținut adversara la distanță, însă Clujul nu a renunțat la gândul că poate mai mult de la acest meci, iar în minutul 49 conducea deja cu scorul de 21-20.

Vaslui s-a trezit din corzi și a întors rezultatul, impunându-se, în final, ca o echipă mult mai experimentată, scor 26-22.

Cu această victorie, CSM Vaslui urcă pe locul 8 în Liga Zimbrilor, cu 12 puncte.

Pentru formația vasluiană au marcat Gabriel Cumpănici 8, Silvian Amihăesi 4, Bogdan Cîrchea 4, Dragoș Soare 3, Maksym Karamyshev 3, Andrei Popa 3, Darius Dragon 1.