10.2°C / 23.81°C
Tuesday
10.87°C / 23.8°C

LPS Vaslui a coborât pe locul 3 în clasament

LPS Vaslui a pierdut derby-ul cu CSU Suceava, scor 27-37, meci contând pentru grupa geografică a Campionatului Național de handbal masculin, juniori 2.

Soarta partidei a fost pecetluită în prima repriză, când oaspeții au plecat la pauză la adăpostul a zece goluri, scor 11-21.

Handbaliștii pregătiți de profesorul Laurențiu Cozma s-au jucat cu ocaziile, trimițând mingea în bară sau direct în portar, spre disperarea antrenorului, care nu avea prea multe soluții pe bancă, fiind cu un lot destul de subțire.

Repriza a doua a fost excelentă, cu handbal plăcut, răsturnări de scor și cu șansă ca LPS Vaslui să obțină mai mult de o remiză, dacă era atentă la ultima fază a reprizei. S-a terminat 16-16, vasluienii mulțumindu-se cu o jumătate de punct obținut în urma acestui joc.

Etapa viitoare, formația vasluiană are șanse mari să revină pe locul secund, dacă va trece de LPS Iași, adversară ce se află înaintea LPS Vaslui doar cu o jumătate de punct.