9.19°C / 20.12°C
Wednesday
11.23°C / 14.18°C

Noi titluri naționale pentru atletismul vasluian

La Bacău a avut loc etapa finală a Campionatului Național de atletism indoor la Under 16. CSM-LPS Vaslui a obținut o serie de rezultate excelente.

Laura Antoche a devenit campioană națională, după ce a câștigat proba de 1.500 m. Sportiva este pregătită de profesoara Doina Crețu.

De asemenea, CSM-LPS Vaslui a devenit campioană național la ștafetă 4x400 m, masculin.

Amfitrioni sunt Vlad Moraru, Cristian Răchită, Raul Păuc și Ianis Lupu. Primii trei sportivi sunt pregătiți de profesorii Dragoș Hăulică și Dan Anușca, iar cel de-al patrulea component al ștafetei este antrenat de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

De asemenea, Vlad Moraru a fost aproape de podium la 800 m, clasându-se pe locul 4, cu record personal. La 400 m, Vlad Moraru s-a clasat pe locul 5.