Friday
13.06°C / 23.71°C
Saturday
14.37°C / 20.88°C

Magda Bosîncenu s-a clasat pe locul 13 cu România la Mondialele de alergare montană

Echipa feminină a României s-a clasat pe locul 13 din 25 de echipe, în proba de vertical uphill (7,1 km, cu 1.060 m diferenţă de nivel), la Campionatele Mondiale de alergare montană de la Innsbruck-Stubai (Austria).

Din echipa feminină a făcut parte și sportiva noastră, Magda Bosînceanu, care a totalizat, alături de Liliana Dragomir şi Adelina Panaet, 140 de puncte.

Magda Bosînceanu s-a clasat a doua din echipa României, venind pe poziția 44 din 120 de alergătoare din toate colțurile lumii, cu timpul de 56:30.

„Sunt fericită că am terminat cursa fără accidentări! E prima dată când alerg o cursă verticală. Sunt mândră de mine că am alergat la capacitate maximă!”, a spus atleta, imediat după terminarea probei, câștigată de Kenya, cu 17 puncte, care a fost urmată în clasament de Germania, 33 puncte, şi Marea Britanie, cu 51 de puncte.

Sâmbătă, 10 iunie, Magda Bosînceanu va concura în cursa de mountain classic (15,5 km şi 760 m diferenţă de nivel), alături de Mădălina Florea, Liliana Dragomir și Adelina Panaet.