9.53°C / 17.11°C
Friday
11.97°C / 19.59°C

Aur pentru Mirela Lavric la Internaționalele României

Mirela Lavric a câștigat proba de 400 m de la Campionatele Internaționale ale României „Iolanda Balaș Soter” de la București.

Atleta de la CSM Vaslui a obținut timpul de 55.05, obținând medalia de aur. Performanța obținută la Internaționalele României i-a adus prezența sportivei pregătită de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos la Campionatul European pe echipe din Polonia, alături de lotul României.

De curând, Mirela Lavric a obținut o performanță notabilă la un concurs de Grand Prix de la Dubai, care a adunat la start cei mai reprezentativi atleți din întreaga lume. Sportiva de la CSM Vaslui a alergat în proba de 800 m, pe care a câștigat-o, obținând medalia de aur.

Mirela are ca obiectiv obținerea baremului pentru prezența la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024.