Friday
13.06°C / 23.71°C
Saturday
14.37°C / 20.88°C

Magda Bosînceanu, locul 11 cu România în proba mountain classic la Mondialele de alergare montană

Magda Bosînceanu s-a clasat pe locul 11 cu România în proba feminină de mountain classic la Campionatele Mondiale de alergare montană de la Innsbruck-Stubai (Austria).

Atleta clubului nostru a ocupat la individual locul 46, în 1 h 15 min 39. Cea mai bună clasare a obținut-o sportiva Mădălina Florea, care a terminat proba pe locul 6, cu timpul de 1 h 07 min 25 sec în proba de 15,5 km, cu 760 m diferenţă de nivel.

Victoria a fost obţinută de americanca Grayson Murphy, în 1 h 04 min 29 sec, urmată de suedeza Tove Alexandersson, 1 h 05 min 26 sec, şi de atleta kenyană Joyce Muthoni, 1 h 06 min 40 sec.

Kenya a câștigat întrecerea pe echipe, urmată în clasament de Marea Britanie şi Franţa.