Vaslui, RO

13.6°C
Overcast Clouds
Monday
8.34°C / 20.48°C
Tuesday
10.53°C / 22.21°C

Doi vasluieni au debutat în naționala IPA România

Doi vasluieni au debutat în naționala IPA România

Doi fotbaliști vasluieni, Valerică Joc și Robert Rusu, care activează în cadrul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, au fost selecţionași în echipa naţională IPA România.

Este vorba despre o echipă reprezentativă a poliţiştilor din România, care s-a format în luna iunie pentru a răspunde invitaţiei echipei poliţiştilor din Polonia, de a disputa un meci în deplasare cu aceasta, cu ocazia sărbătoririi celei de-a 103-a aniversări a Poliţiei Naţionale din Polonia.

Meciul echipelor naţionale ale celor două ţări a avut loc la Katowice, pe data de 23 iulie, și s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Valerică Joc evoluează în Liga 4, la CSM Vaslui, iar Robert Rusu este legitimat la Sporting Juniorul Vaslui, în Liga 3.

I.P.A. (Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor) România a alcătuit o naţională formată din 16 jucători selecţionaţi din cei 50.000 de lucrători membri IPA din ţară.

Meciul a fost comentat de Andrej Strejlau, un celebru fotbalist polonez, care a jucat în naţionala ţării sale, iar apoi a fost antrenor în mai multe ţări ale lumii, fiind o personalitate foarte respectată în Polonia, invitat deseori la emisiunile despre fotbal.

De menţionat că a fost primul joc din istoria reprezentativei IPA România.

Image