Vaslui, RO

7.06°C
Light rain
Tuesday
1.09°C / 5.02°C
Wednesday
1.92°C / 9.31°C
Thursday
4.35°C / 10.78°C

ACS Kwon Bârlad s-a întors cu tolba plină de medalii de la Cupa României

ACS Kwon Bârlad s-a întors cu tolba plină de medalii de la Cupa României
ACS Kwon Bârlad a fost unul dintre cele mai active cluburi la Cupa României la taekwon-do ITF, de la Târgu Mureș, competiție care a adunat peste 500 de sportivi de la 28 de cluburi din țară.
Clubul bârlădean a avut 35 de participanți, care au cucerit 37 de medalii: 12 de aur, 11 de argint și 14 de bronz.
Performerii competiției sunt Sabin Crețu (tull individual juniori III centuri colorate -6 ani, masculin și tehnici speciale individual juniori III -6 ani, masculin), Rareș Macovei (tull individual juniori III centuri colorate -10 ani, 5-1 gup, masculin), Iustin Crețu (luptă individual juniori III, -10 ani, -35 kg, masculin), Alexandru Foiea (luptă individual juniori III, -12 ani, + 50 kg, masculin), Marariu Cristina Ștefania (tull individual juniori II, centuri colorate, -14 ani, 9-6 gup, feminin), Arhip David Cristian (tull individual juniori II, centuri colorate, -14 ani, 9-6 gup, masculin), Popovici Andreea (tull individual juniori centuri negre 1 Dan, feminin), Budăi Florin (tull individual seniori centuri colorate masculin), Enache Sebastian Cătălin (luptă individual seniori – 85 kg, 2 gup-6 Dan, masculin), Echipa copii feminin (în componența Matei Amalia, Agache Beatrice, Marariu Cristina, Muntianu Crina, Dandeș Ioana și Butnaru Teodora), la tull echipe juniori II + III feminin, și echipa seniori masculin (în componența Budăi Florin, Busuioc Bogdan, Enache Sebastian, Grădinaru Răzvan, Mihai Reni și Vrâcianu Ion), la tull seniori echipe masculin, care au cucerit medaliile de aur.
Medalii de argint au obținut:
1. Crețu Iustin – tull individual juniori III centuri colorate -10 ani, 5-1 gup, masculin
2. Macovei Rareș Cristian – speed kick individual juniori III, -10 ani, masculin
3. Matei Amalia – tull individual juniori III centuri colorate, -12 ani, 5-1 gup, feminin
4. Buldum David Andrei – luptă individual juniori III, -12 ani, -45 kg, masculin
5. Foiea Alexandru – spargeri forță individual juniori III, -12 ani, masculin
6. Butnaru Teodora – luptă individual juniori II, -14 ani, -50 kg, feminin
7. Strâmbei Teodora – tull individual juniori II, centrui colorate -14 ani, 9-6 gup, feminin
8. Văraru Maria Alexandra – luptă individual juniori I, - 65 kg, 9-3 gup, feminin
9. Budăi Florin – luptă individual seniori old boys, -75 kg, masculin
10. Echipa seniori masculin (în componența Budăi Florin, Busuioc Bogdan, Enache Sebastian, Gheorghian Eleodor, Grădinaru Răzvan și Vrâcianu Ion) – tehnici speciale seniori echipe masculin
11. Echipa seniori masculin (în componența Budăi Florin, Busuioc Bogdan, Enache Sebastian, Grădinaru Răzvan, Mihai Reni și Vrâcianu Ion) – spargeri forță seniori echipe masculin
Medalii de bronz au obținut:
1. Crețu Iustin – spargeri forță individual juniori III, -10 ani, masculin
2. Butnaru Daria Ștefania – luptă individual juniori III, -12 ani, -40 kg, feminin
3. Ciumacov Ana Maria – tull individual juniori III, centuri colorate, -12 ani, 9-6 gup, feminin
4. Butnaru Teodora – tehnici speciale individual juniori II, -14 ani, feminin
5. Dandeș Ioana Adina – tull individual juniori II, centuri colorate, -14 ani, 9-6 gup, feminin
6. Dandeș Ioana Adina – luptă individual juniori II, -14 ani, +55 kg, feminin
7. Marariu Cristina Ștefania – luptă individual juniori II, -14 ani, -45 kg, feminin
8. Muntianu Crina Elena – luptă individual juniori II, -14 ani, -45 kg, feminin
9. Tăbăcaru Andrei Ionuț – luptă individual juniori II, -14 ani, -40 kg, masculin
10. Enache Sebastian Cătălin – tull individual seniori centuri negre 1 Dan, masculin
11. Mihai Reni – luptă individual seniori old boys, +75 kg, masculin
12. Vrâncianu Ion – tull individual seniori centuri colorate, masculin
13. Echipa copii masculin (în componența Arhip David Cristian, Crețu Iustin, Macovei Rareș, Stoica Alexandru și Tăbăcaru Andrei Ionuț) – tull echipă juniori II + III masculin
14. Echipa juniori masculin (în componența Adafinei Gabriel, Budăi Rareș, Iftene Ștefan, Mihai Alexandru și Ungureanu Gabriel) – tehnici speciale juniori echipe masculin
”Ca urmare a acestor rezultate, după prima zi de concurs, clubul nostru a ocupat locul 3 în clasamentul general pe cluburi la categoria copii, care este cu adevărat o performanță deosebită, în condițiile în care anul 2020 a fost fără competiții naționale majore, iar clubul nostru tocmai a implinit abia doi ani de la înființare. Instructorii care si-au pus amprenta și au cizelat aceste performanțe ale sportivilor nostri sunt: Eleodor Gheorghian – 4 dan, Ciprian Mihăilă – 3 dan, Bogdan Busuioc – 1 Dan, Mihai Reni – 1 dan, Razvan Grădinaru – 1 dan și Amalia Mihăilă – 1 dan. Felicitări tuturor celor care si-au adus contribuția la aceste performanțe!”, a precizat Eleodor Gheorghian, președintele ACS Kwon Bârlad.
 
Multumim părinților pentru încredere și răbdare, mulțumim federației și clubului local pt frumoasa organizare! .
Image