Saturday
5.43°C / 15.51°C
8.12°C / 14.63°C

Junioarele 3 de la LPS Vaslui termină turul pe locul secund

Junioarele 3 de la LPS Vaslui încheie prima parte a fazei geografice cu o victorie. Formația vasluiană a învins ACS Orășenesc Comănești, scor 43-19 (15-8, 14-8, 14-3), obținând punctaj maxim, plus punctul bonus.

Vasluiencele au început modest, iar adversarele s-au ținut scai până aproape de finalul primei reprize. Profesorul Gabriel Chirilă a reușit să le scoată pe fete din starea de amorțeală și să se conecteze la miza jocului. Abia ultima repriză a fost perfectă, gazdele având parțial 6-0, 8-1 și 13-2.

Pentru LPS Vaslui au evoluat Iuliana Stoleru - Ștefania Calmuschi 2, Miruna Pricop, Maria Ailenei 2, Daria Eșanu 10, Ana Maria Floria 5, Amalia Tunaru 5, Georgiana Zaharia, Karina Atomoaie 6, Denisa Simion 1, Ioana Vartolomei 5, Alexia Pălici, Ștefania Răchită 4, Elena Neacșu 2, Teodora Lapa 1, Claudia Bulihar. Antrenor: Gabriel Chirilă.

Cu acest rezultat, LPS Vaslui ocupă locul 2 la final de tur, cu 23 de puncte, cu șapte mai puține față de lidera seriei, CSȘ Bacău. Etapa viitoare, prima a returului, reprezintă un prim examen important pentru handbalistele noastre, în perspectiva ocupării locului secund, calificabil la Turneul Valoare. Vasluiencele vor întâlni în deplasare, pe CSO Buhuși, adversară aflată în luptă directă pentru locul secund.

În tur, LPS Vaslui s-a impus cu scorul de 47-27 (14-12, 15-8, 18-7).