10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

CSM Vaslui a urcat pe locul 7 în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui urcă pe locul 7 în Liga Zimbrilor, cu 15 puncte, după victoria superbă obținută în fața SCM Politehnica Timișoara, scor 32-29 (14-13).
Vasluienii au început bine jocul și au avut primele 25 de minute excelente, cu o apărare bine pusă la punct, având patru goluri avans, scor 13-9.
Din păcate, finalul de repriză nu a fost gestionat corect, iar oaspeții s-au apropiat la un gol înainte de pauză, scor 14-13.
La reluare, timișorenii s-au ținut scai de gazde și au stat aproape pe tabelă. Prima desprindere a Vasluiului de trei goluri a fost bifată înainte de ultimul sfert al partidei, scor 20-17.
Finalul a fost trăit cu sufletul la gură. Oaspeții au revenit la un gol, scor 25-24, pentru ca handbaliștii pregătiți de Gabriel Armanu și Bogdan Pralea să rupă echilibrul înainte de ultimele trei minute ale jocului, scor 30-27.
S-a terminat 32-29, victorie ce îi asigură liniștea necesară echipei vasluiene înaintea ultimelor două partide din tur, cu CSM București, în deplasare, și HC Buzău, acasă.
CSM Vaslui: Valentin Petrila, Artsem Padasinau, Eduard Cioată-Darius Dragon, Mihai Cotinghiu, Alex Ionescu, Gabriel Cumpănici 3, Andrei Popa 3, Bogdan Cîrchea 2, Dragoș Soare 5, Maksym Karamyshev 6, Silvian Amihăesi 3, Vlad Hușanu, Vladimir Carali, Florin Acatrinei 10, Răzvan Chiratcu.