8.73°C / 21.52°C
Friday
7.87°C / 16.73°C

Încă un hop până la atingerea obiectivului!

CSM Vaslui se află la 60 de minute de atingerea obiectivului de la barajul de menținere în Liga Zimbrilor.

Formația vasluiană a trecut de CSM Făgăraș, scor 34-30, și mai are nevoie de o victorie cu CSM Alexandria, pentru a continua în prima ligă.

Vasluienii au avut o replică bună din partea adversarului, care s-a dat greu bătut, având o primă repriză bună, în care a și condus la două goluri diferență. Noroc de inspirația portarului Cioată din final de repriză, cu câteva intervenții salvatoare, astfel că echipa vasluiană a intrat cu un avantaj de trei goluri la pauză, scor 15-12.

În partea a doua, CSM Vaslui a muncit mult și a reușit să majoreze avantajul de la un minut la altul, astfel că în minutul 49 a fost înregistrată cea mai mare diferență de scor pe tabelă, 27-20 în favoarea handbaliștilor antrenați de Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu.

Cu trei minute și jumătate înainte de fluierul final, CSM Vaslui avea șase goluri avans, scor 32-26. Au urmat câteva erori în ofensivă, iar oaspeții reușesc să reducă din diferență, scorul final fiind de 34-30. O victorie meritată, în care s-a văzut diferența de valoare dintre cele două echipe.

CSM Vaslui / Valentin Petrila, Eduard Cioată - Darius Dragon 2, Vladyslav Kobzîi 3, Alexandru Ionescu, Ștefan Cumpănici 1, Andrei Popa 4, Bogdan Cîrchea, Dragoș Soare, Maksym Karamyshev, Silvian Amihăesi 2, Vlad Hușanu 1, Vladimir Carali 3, Maxim Oancea 6, Florin Acatrinei 7, Răzvan Chiratcu 3.

Sâmbătă, 20 mai, de la ora 16, CSM Vaslui întâlnește CSM Alexandria, în al doilea meci al turneului.