12.69°C / 18.21°C
Thursday
11.4°C / 14.8°C

CSM Vaslui continuă în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui continuă în Liga Zimbrilor, după ce a câștigat și al doilea duel de la turneul de menținere/promovare în fața echipei organizatoare, CSM Alexandria.

De această dată, vasluienii au întâlnit o echipă dornică să promoveze și au crezut la un moment dat. Primul sfert a aparținut Vasluiului, care a condus cu un parțial 13-10, însă pauza a prins-o pe Alexandria cu un avantaj de trei goluri, scor 23-20.

La reluare, gazdele au profitat de câteva erori din ofensiva vasluiană și pe faza a doua au reușit să se distanțeze la șase goluri, scor 34-28, în minutul 49.

Vasluiul a strâns rândurile și are o consecutivă de patru goluri, astfel că ultimele șapte minute au stat sub semnul echilibrului. Handbaliștii pregătiți de Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu au profitat de plusul de experiență și au stabilit egalitatea pe tabelă înainte de ultimele două minute.

Golul care o menține pe CSM Vaslui în prima ligă a fost marcat de Gabriel Cumpănici, la ultima aruncare a meciului.

O victorie neașteptată la un moment dat, dar meritată, astfel că handbalul vasluian rămâne în prim plan, grație acestor jucători, care au crezut până în ultima secundă că pot obține victoria.

CSM Vaslui / Valentin Petrila, Eduard Cioată - Darius Dragon 1, Vladyslav Kobzîi, Alexandru Ionescu, Gabriel Cumpănici 7, Andrei Popa 3, Dragoș Soare 3, Maksym Karamyshev, Silvian Amihăesi 2, Vlad Hușanu 1, Vladimir Carali 7, Maxim Oancea, Darius Ungureanu, Florin Acatrinei 10, Răzvan Chiratcu 4.

Antrenori: Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu.