4.5°C / 13.61°C
Tuesday
6.89°C / 14.6°C

Victorie pentru selecționata AJF Vaslui

Selecționata AJF Vaslui a obținut prima victorie în cadrul Cupei Regiunilor. Echipa coordonată de Adi Racoviță și Florin Roiu a învins selecționata similară a AJF Harghita, scor 3-0.

Golurile vasluienilor au fost marcate de Ionuț Jitaru, care a deschis scorul în minutul 5, din loviturã liberã, pentru ca mijlocasul Ștefan Mogîldea să ducã scorul la 2-0, în minutul 9.

Atacantul Gârceniului, Ștefan Bojoagã, a marcat pentru 3-0. În partea secundã, partida a fost mai echilibratã, dar fotbaliștii vasluieni au gestionat bine lucrurile, iar meciul s-a încheiat cu o victorie clară, 3-0, care le dă speranțe pentru calificarea în finala fazei naționale.

Selecționata AJF Vaslui: Bogdan Iacob – Daniel Iliuță, Ionut Lascăr, Rareș Stan, Andrei Negrescu, Ștefan Mihăilă, Sorin Constandache, Ionuț Jitaru, Ștefan Mogîldea, Ciprian Petruț – Ștefan Bojoagã. Au mai jucat: Ionuț Pintilie, Vlăduț Dudău, Mihai Armeanu, Vlad Sârbu și Bogdan Ignat.

Cu trei puncte din două meciuri vasluienii ocupă locul doi în clasamentul Grupei B, la trei puncte în spatele selecționatei AJF Brașov. Următoarea apariție în Cupa Regiunilor va fi în primăvara lui 2022, în deplasare, cu AJF Brașov.