9.67°C / 18.68°C

Sporting Juniorul Vaslui nu scapă de ”blestemul” Dante Botoșani

Sporting Juniorul Vaslui nu are noroc nici a treia oară în duelurile directe cu Dante Botoșani.

Formația vasluiană a pierdut și de această dată, cu același scor 1-2.

Rămasă fără antrenor principal, după demisia lui Adi Racoviță, echipa galben-verde a mers la Dorohoi cu gând de revanșă. N-a fost să fie. Prima repriză a fost albă, iar la reluare, Botoșaniul a deschis scorul, prin Grumăzescu, min.48, pentru ca un minut mai târziu, Ștefan Ștefanovici să restabilească egalitatea, scor 1-1.

Pe final de joc, Dante obține un penalty, transformat de Căinari, în min.83, ce contribuie la o victorie nesperată. Vasluiul nu a mai avut tăria să revină pe tabelă, iar acum tremură în ultimele patru etape, pentru a evita locul 8, ce poate duce la retrogradare,

În prezent, Sporting Juniorul Vaslui ocupă locul 7, cu 17 puncte, cu unul mai mult față de Dante Botoșani, ocupanta locului 8.