9.26°C / 21.97°C
Monday
10.17°C / 25.06°C

Rezultate remarcabile pentru atletismul vasluian

Sala de atletism „Doina Melinte” din Bacău a găzduit Cupa Bistriței, competiție ajunsă la cea de a 39-a ediție.

În concurs s-au aflat și sportivi de la LPS Vaslui, care au obținut o serie de rezultate remarcabile.

La 1500 m, feminin, Dalila Cordun a câștigat proba, fiind urmată în clasament de o altă vasluiancă, Yasmina Guzumaș.

Dalila Cordun a fost cea mai bună și la proba de 3.000 m, pe poziția secundă clasându-se Beatrice Codreanu, de la LPS Vaslui. Andreea Voduțe și Ioana Muris au terminat proba pe locul 4, respectiv 5.

Fetele sunt pregătite de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

La 400 m, masculin, Petru Kovacks și Claudiu Ciobanu au fost aproape de podium, terminând pe locul 4, respectiv locul 5.

La aceeași probă, însă la feminin, Antonia Moroșanu a trecut a treia linia de sosire, obținând medalia de bronz.

Ștafeta de 4 x 200 m, formată din Ionuț Blănaru, Petru Kovacks, Ștefan Botezatu și Denis Voicu, a obținut medalia de bronz. Băieții sunt pregătiți de profesorii Dragoș Hăulică și Cristian Anușca-Doglan.

Ștafeta de 4 x 400 m, formată din Ionuț Blănaru, Petru Kovacks, Cladiu Ciobanu și Denis Voicu, s-a clasat pe locul 2, obținând medaliile de argint.

Atletul Claudiu Ciobanu este pregătit de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

La 800 m, Elena Ungureanu a ratat podiumul, terminând proba pe poziția a patra.

Pe același loc s-a clasat și Antonia Moroșanu, la 200 m.

Concursul a fost rezervat, în principal, categoriilor de Seniori și Tineret, însă la start s-au prezentat și atleți de la categoria U16, U18 și U20, realizându-se un singur clasament.