9.18°C / 19.81°C
9.37°C / 23.39°C
Monday
10.48°C / 23.99°C

Ștefan Emilian Prisacaru s-a clasat pe locul 9 la Europeanul de șah rapid pentru juniori

Ștefan Emilian Prisacaru a fost în prim plan la Campionatul European de șah rapid și blitz pentru juniori, care a avut loc la Terme Catez, Slovenia.

Candidatul de Maestru FIDE a concurat la trei competiții: Campionatul European de șah rapid pentru juniori, Campionatul European de șah rapid pe echipe naționale și Campionatul European de șah blitz pentru juniori.

În total, Ștefan a disputat 34 de runde în cele trei concursuri, un adevărat maraton, ținând cont că întrecerile s-au desfășurat pe parcursul a cinci zile.

La individual, Ștefan Prisacaru s-a luptat pentru medalie până în ultima rundă, unde însă a fost învins, fiind clasat până la urmă pe locul 9 European după punctaj și Bucholz.

În competiția de Șah Rapid pe Echipe Naționale, România, cu Ștefan Emilian Prisacaru căpitan de echipă, a doua oară desemnat în această onorabilă demnitate după CE de Șah Rapid și Blitz din 2021, a terminat pe locul 6, surclasând echipe considerate mai valoroase.

În a treia competiție, Campionatul European de Șah Blitz individual, desfășurat pe parcursul a 18 runde, Ștefan a luptat exemplar, fiind în plutonul fruntaș după 14 runde, dar întrucât în ultimele 4 runde a obținut doar un punct, s-a clasat pe locul 16, un loc totuși bun în clasamentul final European.

Prezența lui Ștefan Emilian Prisacaru la Campionatul European de Șah Rapid și Blitz pentru Juniori este finanțată prin Programul Consiliului Județean Vaslui pentru finanțarea nerambursabilă a activităților non-profit de interes local pentru anul 2023, domeniul „Sport”, în cadrul Proiectului „Pe Meridianele Șahului”, coordonator de proiect fiind Constantin Grosu, președintele CS Sergentul Vaslui.