Lorena Ostase, magistrală în victoria cu Polonia, de la EURO!

România este calificată în grupele principale la EURO din Danemarca, după victoria cu Polonia, scor 28-24.

O contribuție majoră la succesul naționalei feminine de handbal a avut-o vasluianca Lorena Ostase.

Pivotul României a fost foarte activ atât în atac, cât și în apărare, unde a reușit și două intercepții.

A stat aproape tot meciul și a obținut încă două aruncări de la 7 metri, transformate în gol de Cristina Neagu.

Lorena Ostase a făcut cu certitudine cel mai bun meci al ei la reprezentativa de senioare.

”Consider că echipa a jucat bine și m-a ajutat să marchez acele goluri. În apărare, tot fetele m-au ajutat. De aici, sper să fie meciuri din ce în ce mai bune”, a spus Lorena Ostase, handbalistă formată la Liceul cu Program Sportiv Vaslui.

Pivotul echipei naționale a vorbit și despre schimbarea care a avut loc după pauză, după o primă repriză în care Polonia a intrat la cabine cu 15-11: „La pauză am avut câteva noțiuni tactice, pe care le-am respectat mult mai bine după pauză. Am colaborat excelat și cu portarii”.

Luni, 7 decembrie, de la ora 21.30, România va întâlni Norvegia.

Sursa foto: prosport.ro