8.73°C / 21.52°C
Friday
7.87°C / 16.73°C

Voinea: ”Diferența s-a făcut în prima repriză!”

Andrei Voinea consideră că rezultatul meciului cu Politehnica Timișoara a fost stabilit încă din prima repriză, când echipa sa a ”abuzat” prea mult de erorile din ofensivă, irosind multe șanse de gol.

Din păcate, vasluienii nu au fost inspirați nici pe final de joc, când s-au apropiat la trei goluri, scor 21-24, și aveau timpul necesar pentru a scoate măcar un egal.

”A fost un meci încrâncenat. Diferența s-a făcut în prima repriză, pe fondul ratărilor noastre. Așa le-am făcut lor meciul mult mai ușor. Pe final, puteam reveni în meci. Am fi putut scoate un egal, însă finalizarea a lăsat de dorit. Sperăm ca în meciurile următoare să reglăm și partea ofensivă, pentru a scoate cât mai multe puncte”, a spus pivotul lui CSM Vaslui.

Andrei Voinea recunoaște că actualul sistem de desfășurare a Ligii Zimbrilor este extrem de dificil pentru toate echipele și speră să se revină la formatul cu meciuri acasă și în deplasare în cel mai scurt timp:

”E puțin dificil să joci în acest sistem, tip turneu, pentru că nu aveam prea mult timp să ne refacem. Însă, încercăm să dăm totul și să scoatem cât mai multe puncte”.