9.53°C / 17.11°C
Friday
11.97°C / 19.59°C

Victorie în extremis, după o repriză a treia perfectă pentru LPS Vaslui

LPS Vaslui a câștigat derby-ul cu LPS Suceava, scor 38-36, contând pentru faza geografică a Campionatului Național de handbal feminin, junioare 3.

Fetele antrenate de profesorul Gabriel Chirilă au început timorate partida, iar prima repriză a fost câștigată de adversare, scor 10-13. În partea a doua, jocul s-a echilibrat, iar vasluiencele au condus cu un gol înainte de ultimul minut al reprizei, însă nu au gestionat bine jocul și au pierdut la limită, scor 11-12.

Ultima repriză avea să fie una excelentă, iar antrenorul sucevencelor a cerut time-out la scorul de 8-2 pentru LPS Vaslui, care avea să fie de bun augur. Suceava s-a apropiat la două goluri, scro 10-8. Însă, finalul a fost extraordinat. Susținute frenetic din tribună de părinți și colegi de la LPS, handbalistele noastre au jucat perfect și au câștigat la o diferență confortabilă, de șase goluri, suficient să obțină și punctul pentru câștigarea partidei.

De remarcat faptul că Daria Eșanu, de la LPS Vaslui, a marcat jumătate din golurile echipei sale: 19.

La final, fetele au ținut să dedice victoria și fostului lor antrenor, Sorin Onofrei, plecat la cele veșnice mult prea devreme.

LPS Vaslui: Alexandra Ionel, Iuliana Soleru - Ana Maria Floria, Alexia Pălici, Ioana Vartolomei 6, Ștefania Răchită 2, Teodora Lapa, Ștefania Rusu, Miruna Pricop 1, Claudia Bulihar 1, Karina Atomoaie 3, Denisa Simion, Daria Eșanu 19, Patricia Ailenei 2, Amalia Tunaru 2, Ștefania Calmuschi 2.

Cu acest rezultat, LPS Vaslui ocupă locul 3 în serie, cu 11 puncte, în spatele CSȘ Bacău (18 puncte) și LPS Suceava (15 puncte).

Etapa următoare, vasluiencele vor evolua în deplasare, cu Prosport Focșani.