10.2°C / 23.81°C
Tuesday
10.87°C / 23.8°C

Vasluienii leagă două victorii în Liga Zimbrilor și urcă pe locul 10

CSM Vaslui a obținut al doilea succes consecutiv în Liga Zimbrilor, trecând de CSU Suceava, scor 29-23 (16-13).

Vasluienii au condus de la un capăt la altul, cu un echilbru în prima repriză, când oaspeții s-au desprins pe tabelă abia înainte de pauză.

La reluare, handbaliștii pregătiți de Gabriel Armanu și-au ținut în permanență adversari la patru-cinci goluri avans, obținând un succes meritat. Grație acestui rezultat, CSM Vaslui a urcat pe locul 10, cu șase puncte, la egalitate cu adversara de astăzi, CSU Suceava, ocupanta locului 9, dar cu un golaveraj inferior.

Astfel, Gabriel Armanu este în grafic și mai are nevoie de un succes, etapa viitoare, cu CSM Alexandria, acasă, pentru a atinge obiectivul parțial propus, de trei victorii la rând.

Florin Acatrinei a făcut un nou meci excelent, marcând 9 goluri în meciul cu CSU Suceava, fiind cel mai bun marcator al întâlnirii!
Florin a ajuns la borna de 40 de goluri marcate în Liga Zimbrilor, sezonul 2021-2022!
Ceilalți marcatori ai CSM Vaslui sunt Gabriel Cumpănici 5, Bogdan Cîrchea 4, Andrei Popa 3, Silvian Amihăesi 3, Dragoș Soare 2, Maksym Karamyshev 1, Igor Krivokapic 1, Ciprian Vancea 1.