8.85°C / 21.77°C
Monday
9.4°C / 25.07°C

Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui este campioană județeană la handbal masculin

Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui domină handbalul școlar în acest an. După fete, a venit rândul băieților să devină campioni județeni ai ONSS gimnaziu.

Echipa pregătită de profesorii Cristinel Enache și Simona Ilieș a fost cea mai bună la etapa județeană, pe locul secund clasându-se Școala „Mihai David” Negrești, echipa fiind coordonată de profesoara Daniela Manea.

Pe locul 3 s-a clasat Școala „Alexandra Nechita” Vaslui, coordonator profesor Marius Păcuraru.

Locul 4 i-a revenit Școlii „Victor Ion Popa” Dodești, profesor coordonator Bogdan Grecu. Locurile 5 și 6 au fost ocupate de Școala „Iorgu Radu” Bârlad, prof.Valeriu Negru, și Școala Ștefan cel Mare, prof. Alex Adam.

Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui va reprezenta județul la faza regională, care va avea loc la Vaslui.

Anul trecut, echipa coordonată de profesorii Cristinel Enache și Simona Ilieș a obținut medaliile de bronz naționale, o performanță istorică pentru handbalul școlar vasluian, după ce a învins în finala mică pe LPS Târgu Jiu, scor 27-22.

Raul Enache a primit trofeul pentru cel mai bun marcator, fiind golgheterul turneului. De asemenea, Raul a fost MVP-ul meciului cu Liceul Teoretic German „Johann Ettinger” din Satu Mare, din faza grupelor, câștigat de vasluieni, scor 29-18.