8.73°C / 21.52°C
Friday
7.87°C / 16.73°C

Mulți nervi, handbal modest!

CSM Vaslui a suferit cea de-a doua înfrângere consecutivă la turneul Ligii Zimbrilor de la Cluj.

Formația vasluiană a avut o evoluție modestă în fața CSM Focșani, pierzând cu scorul de 27-34 (9-13).

Prima repriză a fost începută excelent de handbaliștii pregătiți de Alin Bondar, care aveau un avans de două goluri în minutul 15, scor 5-3, însă în jocul vasluienilor a apărut un blocaj la construcție, cu multe erori neforțate în ofensivă.

Pe acest fundal sumbru, adversarii reușesc să întoarcă rezultatul pe tabelă, astfel că în trei minute aveau 6-5, iar cu cinci minute înainte de pauză ecartul a crescut, ajungând la trei goluri, scor 10-7.

Finalul de repriză este dezastruos pentru CSM Vaslui, cu ratări incredibile, inclusiv din situații de singur cu portarul, astfel că vrâncenii au intrat la vestiare la adăpostul unui scor confortabil, 13-9.

Partea a doua aduce și mai multă nervozitate și lipsă de concentrare în tabăra Vasluiului, iar Focșaniul face ce știe mai bine, marcând gol după gol, astfel că diferența ajunge la cinci goluri înainte de ultimul sfert al partidei, scor 22-17.

Kasatkin vede roșu, după a treia eliminare de două minute, iar jucătorii lui Bondar încă mai speră într-o minune, apropiindu-se la trei goluri, scor 23-26, cu nouă minute înainte de final.

Din păcate, erorile revin în ofensiva formației vasluiene, iar adversarii își fac finalul ușor, impunându-se cu scorul de 34-27.

Pentru CSM Vaslui au marcat Acatrinei 9, Cumpănici 7, Popa 3, Petrea 3, Carali 2, Amihăesi 1, Voinea 1, Hușanu 1.