11.26°C / 19.12°C
Saturday
9.67°C / 18.68°C

LPS Vaslui pierde derby-ul cu CSU Suceava, însă păstrează șanse de calificare

Handbaliștii juniori 3 de la LPS Vaslui au pierdut derby-ul grupei semifinale de la Turneul Valoare, cu CSU Suceava, scor 23-30.

Vasluienii au avut o a doua repriză mai bună, însă n-au reușit să refacă diferența confortabilă a gazdelor, stabilită încă de la pauză.

Chiar dacă au pierdut acest joc, jucătorii pregătiți de Sebastian Hagiu păstrează șanse de calificare la turneul final.

Înaintea ultimelor două etape, formația vasluiană ocupă locul 3 în grupă, cu 12 puncte, la două puncte în spatele liderului HC Omer Constanța și CSU Suceava, ocupanta locului secund.

LPS Vaslui mai are de jucat acasă cu LPS Suceava și în deplasare cu CSȘ Medgidia.

În schimb, HC Omer Constanța va sta în penultima etapă, iar în ultima rundă va juca pe terenul favoritei la câștigarea grupei semifinale, CSU Suceava.

Și la egalitate de puncte cu formația constănțeană, LPS Vaslui merge la turneul final, grație golaverajului din meciurile directe.