Sunday
8.12°C / 14.63°C

Joc încurajator în partea a doua la Turda

CSM Vaslui a pierdut duelul cu Potaissa Turda, scor 32-27.

Deși nu au fost inspirați în prima parte, dând de doi portari, Șelaru și Popescu, în formă, vasluienii au cedat după prima repriză la o diferență de zece goluri, scor 10-20.

Totuși, aceștia au avut tăria să revină în partea a doua și să fie superiori adversarilor. Handbaliștii pregătiți de Bogdan Pralea și Sebastian Hagiu au oferit o serie de zece minute magnifice, perioadă în care au marcat șase goluri la rând, astfel că diferența s-a redus considerabil de la 13-23 la 19-23. Finalul a aparținut gazdelor, care au profitat de dubla eliminare a lui Florin Acatrinei, acordată cu prea mare ușurință de arbitrii Dorel Gurbina - Emilian Stanciu, ca o compensație la eliminarea unui oficial din tabăra gazdelor. Astfel, Turda obține victoria, iar CSM Vaslui coboară pe locul 12, având etapa viitoare un meci de șase puncte cu HC Buzău 2012.

Pentru CSM Vaslui au marcat Bogdan Cîrchea 7, Gabriel Cumpănici 3, Florin Acatrinei 3, Andrei Popa 3, Vladimir Carali 3, Vlad Hușanu 3, Vladyslav Kobzîi 2, Silvian Amihăesi 2 și Alexandru Ionescu.

sursa foto: facebook Potaissa Turda