13.03°C / 25.92°C
Wednesday
11.11°C / 14.53°C

Înfrângere previzibilă la Turda

CSM Vaslui a început cu o înfrângere noul sezon al Ligii Zimbrilor, fiind învinsă, scor 24-31 (14-20) de Potaissa Turda, vicecampioana României.

Turdenii au început perfect meciul și după doar cinci minute aveau deja patru goluri avans pe tabela de marca (5-1, min 5). Jocul excelent pe faza de atac, dar și intervențiile lui Șelaru au făcut ca diferența să tot crească (15-8, min 17).

Până la pauză, Vasluiul a mai redus din diferență (20-14).

Repriza secundă s-a desfășurat după aceleași coordonate, Turda fiind mereu în față. De altfel, primul gol al vasluienilor din repriza secundă a venit în minutul 36.

Totuși, handbaliștii pregătiți de Gabriel Armanu și Bogdan Pralea nu au lăsat o impresie rea, având numeroase ocazii, însă s-au întrecut în ratări.

A excelat portarul Artsem Padasinau, cu câteva parade excelente, și Florin Acatrinei, care a fost golgheterul meciului, cu 10 reușite.

CSM Vaslui: Padasinau, Cioată, Petrila – Acatrinei 10, Dragon 5, Popa 3, Soare 2, Karamyshev 1, Amihăesi 1, Vancea 1, Chiratcu 1, Coringhiu, Ionescu, Hușanu. Antrenori: Gabriel Armanu și Bogdan Pralea.