10.88°C / 21.3°C
Monday
10.22°C / 20.91°C

Fără puncte: SCM Politehnica Timișoara-CSM Vaslui 31-26 (15-11)

CSM Vaslui încheie primul turneu al returului Ligii Zimbrilor fără puncte, pierzând și partida cu Politehnica Timișoara, scor 26-31 (11-15).

Echipa vasluiană a început bine repriza, a condus la două goluri diferență, scor 4-2, și a mers cap la cap până în minutul 15, scor 6-6.
A urmat o consecutivă de 5 goluri pentru bănățeni, scor 6-11, ceea ce a făcut diferența până la pauză.
De remarcat faptul că vasluienii au irosit 3 aruncări de la 7 m, ceea ce a contat în stabilirea rezultatului pauzei, scor 11-15.
Și startul reprizei a doua a fost perfect, cu trei goluri consecutive marcate, scor 15-14, care le-au dat speranțe handbaliștilor pregătiți de Alin Bondar.
Din păcate, lipsa de luciditate în faza de atac i-a costat, iar Timișoara, mult mai disciplinată tactic, a mărit avantajul la șase goluri, până în ultimele zece minute ale meciului.
Vasluienii au sperat că revin în joc, cu o consecutivă de trei goluri, de la 18-24, la 21-24, însă n-au mai avut inspirație pe final și au cedat cu scorul de 26-31.
Cu acest rezultat, CSM Vaslui coboară pe locul 11, în Liga Zimbrilor, cu 16 puncte.