10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

Debut perfect pentru junioarele 3 de la LPS Vaslui

Handbalistele junioare 3 de la LPS Vaslui au debutat cu dreptul în grupa geografică a Campionatului Național.

Fetele pregătite de profesorul Sorin Onofrei s-au temut degeaba de adversare, CSO Buhuși.

Vasluiencele s-au impus la o diferență de 20 de goluri, scor 47-27. Doar în prima repriză, oaspetele s-au ținut scai de gazde, scorul primei reprize fiind de 14-12 pentru LPS Vaslui.

Celelalte două reprize au fost câștigate lejer de echipa vasluiană, scor 15-8 și 18-7, evidențiatele partidei fiind Daria Eșanu, cu 14 goluri, și Ioana Vartolomei, cu 9 reușite.

Grație acestui rezultat, LPS Vaslui are maxim de puncte, 5, ocupând locul 3, la egalitate cu CSM Bacău, adversara din etapa a doua, și LPS Suceava.

La junioare 3, regulamentul FRH prevede punct pentru fiecare repriză câștigată, pentru meci per ansamblu și pentru talie.

LPS VASLUI/ Alexandra Ionel, Iuliana Stoleru- Ștefania Calmuschi 3, Miruna Pricop, Maria Ailenei 2, Daria Eșanu 14, Ana Florea, Amalia Tunaru 6, Georgiana Zaharia 1, Ștefania Rusu, Ioana Vartolomei 9, Alexia Pălici 1, Ștefania Răchită 3, Elena Neacșu 7, Teodora Lapa 1, Claudia Bulihar. Antrenor: Sorin Onofrei.