Sunday
10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

Cea mai confortabilă victorie a sezonului: CSM Vaslui-Magnum Botoșani 30-24 (17-11)

CSM Vaslui s-a impus într-o manieră mult mai categorică decât o arată scorul în fața ultimei clasate în Liga Zimbrilor, Magnum Botoșani.

Formația vasluiană a bifat cea mai clară victorie a sezonului, scor 30-24, ajungând la al zecelea succes stagional.

Vasluienii au dominat meciul de la un capăt la altul, fiind conduși doar în debut, scor 0-1, iar botoșănenii au ținut ritmul zece minute, prima desprindere concludentă fiind înregistrată în minutul 13, scor 8-4. Adversarii au revenit în joc cu zece minute înainte de pauză, scor 10-8, numai că Vasluiul are cinci minute excelente și majorează diferența la cinci goluri, scor 14-9.

Pauza o prinde pe formația vasluiană la adăpostul a șase goluri, scor 17-11. În partea a doua, handbaliștii lui Alin Bondar jubilează, scorul devenind 21-13 în minutul 34 și 27-19 în minutul 45.

Cea mai mare diferență, de zece goluri, este înregistrată în minutul 48, scor 29-19, avans menținut până în minutul 55 (scor 30-20). Relaxați, dar cu puștii Cioată, Chiratcu, Ciurescu Manea și Hușanu în teren, vasluienii încasează patru goluri, fără să marcheze vreunul, victoria, scor 30-24, fiind pe deplin meritată.