10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

Arbitraj șmecheresc, rezultat previzibil: HC Buzău-CSM Vaslui 27-20 (13-10)

CSM Vaslui încheie turneul Ligii Zimbrilor de la Cluj cu o înfrângere în fața HC Buzău, scor 20-27 (10-13).

Din păcate, vasluienii au avut parte de un arbitraj ostil din partea clujenilor Sebastian Mârza și Cristian Nedelea.

Aceștia i-au tocat mărunt, cel puțin în prima repriză, pe vasluieni, gratulați cu avertismente și eliminări, dar și cu decizii șmecherești. La orice contact se dicta forțare sau fault, dezarmându-i pe handbaliștii pregătiți de Alin Bondar.

Exasperați, aceștia nu prea au avut la cine să se plângă. Au mai fost și câțiva măscărici pe banca Buzăului, care au încercat de multe ori să agite spiritele, fără a fi sancționați.

Într-o asemenea atmosferă este greu să impui un anumit ritm de joc. De altfel, vasluienii au început de la handicapul de minus 4, Buzăul având un 4-0 în primele șapte minute de joc, perioadă în care Vasluiul a evoluat în inferioritate.

Vasluienii s-au apropiat la un gol, scor 7-8, în minutul 18, însă Buzăul, cu o consecutivă de cinci goluri, majorează diferența la 13-7.

După pauză, echilibrul jocului s-a menținut până în minutul 40, la descalificarea lui Florin Acatrinei, care a văzut roșu direct, după ce l-a lovit în plină figură pe portarul advers, la o aruncare de la șapte metri.

De aici, handbaliștii lui Bondar au menținut diferența de minus 4 goluri, până în minutul 57, la scorul de 20-24. Din păcate, CSM Vaslui comite erori în ofensivă și nu mai are forța de a ține aproape, Buzăul marcând alte trei goluri, astfel că rezultatul final a fost de 20-27.