10.2°C / 23.81°C
Tuesday
10.87°C / 23.8°C

Aproape de o minune: CSM Vaslui a ținut în șah campioana, Dinamo!

CSM Vaslui a făcut un meci mare în fața campioanei, Dinamo, fiind foarte aproape de un rezultat de egalitate. Formația vasluiană a pierdut la limită, scor 26-27.

În fața unei săli arhipline, CSM Vaslui a făcut spectacol și a ținut în șah campioana multe minute bune. A avut forța să revină de la o diferență de trei goluri în favoarea oaspeților și să trăiască periculos ultimele secunde, când a avut atacul, însă o neatenție ne-a costat probabil golul egalizator.

Dinamo a intrat cu avans minim în ultimul minut, Xavier Pascual a cerut time-out cu 37 de secunde înainte de final, campioana a atacat în superioritate, Kasparek a pătruns pe culoar, însă Petrila a apărat aruncarea cehului. Vasluiul a plecat în atac, însă iranianul Yousefinezhad a făcut fault în atac la același Kasparek, iar campioana a plecat victorioasă de la Vaslui într-un cor de fluierături, după ce Dinamo a avut nevoie de „ajutorul” arbitrilor pentru a obține cea de-a 11-a victorie consecutivă în Liga Zimbrilor.

Cu toate acestea, fanii i-au aplaudat pe handbaliștii pregătiți de Ovidiu Mihăilă, care a debutat pe banca Vasluiului, pentru jocul curajos făcut în fața lui Dinamo.
Golurile echipei vasluiene au fost marcate de Amin Yousefinezhad 8, Nemania Vucicevic 4, Silvian Amihăesi 3, Vlad Hușanu 3, Răzvan Chiratcu 3, Maxim Oancea 2, Alexandru Ionescu 1, Marius Szoke 1, Răzvan Pavel 1. De remarcat evoluția excelentă a portarului Valentin Petrila.