Răzvan Chiratcu a lăsat o impresie bună la M20 EHF Championship de la Varna, chiar dacă România a pierdut finala cu Israel, în urma aruncărilor de la 7 m, scor 36-38.
Tânărul handbalist al Vasluiului și-ar fi dorit să joace mai multe minute, însă atât timp cât a fost pe teren a avut o evoluție mulțumitoare.
„. Cred că evoluția mea a fost una bună. M-am străduit să dau cât mai mult pentru echipă și să aduc doar plusuri. Mi-aș fi dorit să arăt adevărata mea valoare, dar sunt mulțumit”, a precizat Răzvan.
Viitorul său handbalist vizează transferul la o echipă de top. Însă, pentru a atinge acest obiectiv e nevoie de multă muncă și seriozitate:
„Pe viitor îmi doresc să ajung cât mai sus, dar acest lucru se dovește doar prin muncă și seriozitate, iar eu voi încerca să nu scap aceste două lucruri din cap. Îmi doresc să ajung să joc la o echipă de Top în viitorul cât mai apropiat”.
Legat de turneul de la Varna, Chiratcu susține că România a pierdut prezența în primul eșalon valoric european și participarea la Mondiale pe fondul neatenției și a concentrării din anumite momente ale finalei cu Israel.
„A fost un turneu foarte bun la care s-a pus accentul pe foarte multă muncă și dorință. Toate echipele au fost de valoare aproapiată, dar cred că diferența a fost făcută de încredere. Nu cred că ne-a lipsit ceva în meciul cu Israel. Poate mai multă atenție atât în atac, cât și în apărare. Diferența a fost făcută de câteva lucruri foarte minore. Echipa Israelului este o echipă puternică, dar nu cred că ne poate depăși adevărata valoare. Diferența s-a făcut datorită neatenției și a concentrării. Pe lângă acest lucru, micile emoții și-au făcut prezența în timpul meciului, în unele momente foarte importante”, a conchis Răzvan Chiratcu.