Monday
6.34°C / 12.77°C

Vasluianul Louis Munteanu s-a calificat în finala Cupei Italiei Primavera!

Vasluianul Louis Munteanu a strălucit din nou pentru Fiorentina.

Atacantul a marcat golul cu numărul opt pentru formația italiană. Reușita este una importantă, Fiorentina reușind calificarea în finala Cupei Italiei Primavera.

În semifinale, italienii, cu Louis titular, au trecut de Genoa, scor 2-0. Fotbalistul născut la Vaslui a deschis scorul pentru Viola  în minutul 39, iar scorul final a fost stabilit de colegul lui Munteanu din atac, Samuel Spalluto, în minutul 52.

Fiorentina U19 va înfrunta Lazio U19 în ultimul act din Coppa Italia Primavera, după ce juniorii „biancocelesti” au trecut de Hellas Verona în semifinale, scor 3-2.

În mercato de vară din 2020, vârful de 18 ani a fost cumpărat cu 2 milioane de euro de la Viitorul, iar Munteanu s-a impus ca titular la formația Primavera, unde a strâns 18 partide.