Saturday
5.31°C / 15.64°C
7.75°C / 14.53°C

Real Junior Vaslui a câștigat prima ediție a Memorialului „Lucian Lăcătuș”

Real Junior Vaslui a câștigat turneul regional de fotbal –Memorialul ”Lucian Lăcătuș” de la Drânceni.

Prima ediția a adunat la start patru echipe de copii, la categoria de vârstă 2014, locul secund fiind ocupat de ACS Hușana Huși, podiumul fiind încheiat de Steaua Magică Iași. Pe locul 4 s-a clasat selecționata comunei Drânceni.

A existat și o secțiune de old boys, cea mai bună echipă fiind „Prietenii”, urmată de Hușana, Drânceni și Finanțe.

Competiția a fost organizată în memoria fostului viceprimar de Drânceni, Lucian Lăcătuș, răpus de coronavirus la vârsta de 43 de ani.

Prima ediție s-a bucurat de sprijinul financiar al familiei Lăcătuș și al Primăriei comunei Drânceni.

Lucian Lăcătuș a fost un susținător al fotbalului, sprijinind financiar Hușana Huși. În trecut a fost unul dintre sponsorii echipei Dinamo Ari Râșești, formație care a câștigat Liga 4 Vaslui și a jucat barajul de promovare în Liga 3, în 2010, pierdut cu Recolta Tufești, scor 1-2.