10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

Puștii U15 de la LPS Vaslui au învins Academia lui Hagi

Grupa 2006 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a susținut o partidă amicală la Academia Gheorghe Hagi, întâlnind Viitorul U14 Constanța.

Testul a fost unul excelent pentru ambele echipe, în absența unor competiții oficiale. Jocul a fost câștigat de vasluieni cu scorul de 3-2 (2-0).

LPS Vaslui a făcut o primă repriză foarte bună, dominând disputa, golurile fiind marcate de Albert Cuculescu, în minutul 2, și Andrei Chiperi, min.32.

În partea a doua, jocul s-a echilibrat, iar constănțenii reduc din diferență cu un sfert de oră înainte de final, pentru ca Ianis Podoleanu, min.80, să refacă diferența de două goluri.

Bucuria vasluienilor a fost de scurtă durată, două minute mai târziu gazdele reușind să înscrie golul doi. S-a terminat 3-2 pentru formația vasluiană, care obține astfel o frumoasă victorie în fața unui adversar redutabil, ce reprezintă cea mai bună academie de juniori din România.