13.06°C / 23.71°C
Saturday
14.37°C / 20.88°C

Politehnica Iași ținută în șah mai bine de 70 de minute de o echipă de Liga 3

CSM Vaslui a avut o evoluție remarcabilă în fața unei adversare de Superligă, FC Politehnica Iași.

Echipa antrenată de Adi Racoviță a ținut în șah adversarul mai bine de 70 de minute. Mai mult, vasluienii au deschis scorul din minutul 13, prin reușita lui Robert Rusu.

Ieșenii au egalat abia în minutul 70, pentru ca în decurs de două minute să mai înscrie de două ori. În ultimele cinci minute de joc, Politehnica Iași majorează diferența la patru, scorul final fiind de 5-1.

De remarcat că la CSM Vaslui au evoluat în partea a doua a jocului mulți juniori. Este vorba despre portarul Tomoiagă, născut în 2008, de la LPS Vaslui, Iacob de la Pajura Huși, Nicolau de la CSM Hușana Huși, Mihălceanu, Lupu, Crețu și Sîrghi, toți de la LPS Vaslui, și Albert Jerbe de la Steaua Magică Huși, fotbaliști născuți în 2006 și 2007.

În amicalul de la Iași au evoluat și noile achiziții Vlăduț Mocanu, Cristian Sonea și Eduard Cuzuc, în prima repriză, respectiv Florin Burghele, în repriza a doua.

CSM Vaslui a început jocul cu Dohotariu – Baciu, Tofan, Sonea, Ilieș, Jitaru, V. Mocanu, Buhăescu, Cuzuc, Rusu și C. Mocanu.

În partea a doua au evoluat Tomoiagă – Iacob, Nicolau, Mihălceanu, Lupu, Crețu, Sîrghi, Jerbe, Burghele și Deleanu.