9.26°C / 21.97°C
Monday
10.17°C / 25.06°C

Performanță de excepție: LPS Vaslui se află în sferturi la U17!

LPS Vaslui a bifat o performanță notabilă în fotbalul juvenil. Echipa antrenată de profesorul Mihai Tătaru s-a calificat în sferturile Campionatului Național Under 17.

După mulți ani, fotbalul vasluian revine în prim plan, ajungând în primele opt echipe din țară la acest nivel.

Vasluienii s-au impus în faza optimilor în fața CSM Galați, la loteria penalty-urilor, scor 5-3.

Gazdele au avut noroc, după ce la scorul de 2-1 la lovituri de departajare un jucător gălățean a trimis mingea în bară.

La finalul timpului regulamentar, tabela arăta scor egal, 2-2. LPS Vaslui a dominat prima repriză, când și-a creat ocazii și a obținut două penalty-uri corect acordate, transformate de Florin Budău.

Partea a doua a început cum nu se poate mai prost pentru echipa vasluiană, trezindu-se egalată. Vasluiul a încercat să dea lovitura în final de joc, însă nu a reușit să-l învingă pe portarul advers.

LPS Vaslui obține o calificare meritorie, care încununează munca de un an, pentru o generație care promite în continuare.

Amfitrionii acestei performanțe sunt: Alex Hrincu, Răzvan Pletoianu, David Pletoianu, Alexandru Covăcel, Florin Budău, Mihai Năzăreanu, Dani Crețu, Emanuil Arămescu, Alex Balaur, Sorin Mihălceanu, Denis Gurguță, Claudiu Tomoiagă, Alexandru Moisei, Robert Lupu, Robert Turiță, Iustin Pribeagu, Octavian Popa și Alex Sârghi. Antrenor Mihai Tătaru.