12.38°C / 26.32°C
Wednesday
10.27°C / 16.14°C

Hușana încă nu se regăsește în campionat: A treia înfrângere consecutivă!

Hușana Huși a pierdut, în deplasare, cu Ceahlăul Piatra Neamț, scor 0-3 (0-1), fiind a treia înfrângere consecutivă în Liga 3.

Hușenii au început bine jocul, iar în minutul 4 au o primă șansă de gol, cipriotul Jojo Economou trimițând un șut de la circa 30 de metri, scos de portarul pietrenilor, Marius Chelaru de sub transversală în corner.

În minutul 16, la o centrare din flancul stâng al Hușanei, mingea să ajungă la Francis Agbleta, șutul acestuia din marginea careului fiind respins prin plonjon, la sacrificiu, în corner de mijlocașul Cristi Barb. În minutul 25, oaspeții au un penalty neacordat de centralul partidei.

Pietrenii deschid scorul în minutul de prelungire al primei reprize, prin Răzvan Pintea.

Repriza a 2-a începe cu ACSM Ceahlăul în ofensivă: Curpăn ajunge târziu la o centrare înaltă din stânga a lui Moroșanu, după care jocul se desfășoară mai mult la mijlocul terenului, cu acțiuni de-o parte și de alta care se încheie prematur la marginea careurilor de 16 metri.

Ultima ocazie importantă a Hușanei vine în minutul 89 în urma unei lovituri libere din zonă centrală, de la circa 20 de metri executată peste zid de căpitanul Agrigoroaiei, însă goalkeeperul Marius Chelaru este atent și respinge în corner.

Jocul se încheie cu victoria clară a Ceahlăului, mai proaspătă și mai combativă, formație care a punctat prin 3 jucători diferiți, din acțiune: 2 mijlocași (Pîntea și Barb) și un atacant Istrati cu toții aflați la primul gol din campionat în acest sezon.

ACS Hușana a fost superioară ieri la un singur capitol, acela al loviturilor de colț, scor 10-7, însă din păcate pentru elevii lui Florin Croitoru, aceștia nu au reușit să fructifice faze fixe avute, aici includem și loviturile libere periculoase din preajma careului mare.

Cu acest rezultat, formația hușeană coboară până pe locul 5, cu 12 puncte, iar etapa următoare va întâlni acasă pe Bucovina Rădăuți, adversară aflată în revenire de formă, care ocupă locul 3, cu 13 puncte.