Saturday
11.32°C / 14.15°C
9.25°C / 21.27°C

Hușana Huși obține cu emoții biletele pentru turul 3 al Cupei României

Hușana Huși a obținut biletele pentru turul 3 al Cupei României după mai bine de 120 de minute de joc, golul victoriei fiind marcat de Eduard Sandu, în repriza a doua a prelungirilor.

La finalul timpului regulamentar, tabela pe Municipalul vasluian arăta 1-1. Hușenii au deschis scorul prin Norris Ichim, pentru ca el să devină demon pentru formația hușeană, după ce a băgat mingea în propria poartă. Ambele goluri au fost înscrise în repriza a doua.

Însă, partida a fost una spectaculoasă, cu o ușoară dominare din partea lui Sporting Juniorul Vaslui, care s-a întrecut în ratări, portarul Ovidiu Manole reușind să scoată mai multe mingi, inclusiv în ultima secundă, când a reținut mingea chiar pe linia porții.

Și căpitanul Sergiu Gârdea a fost kamikaze la un bombeu al vasluienilor, respingând in extremis o minge grea.

Nici Hușana nu a stat deoparte, fiind activă în ofensivă, portarul Ionuț Ailenei având câteva parade spectaculoase.

De remarcat faptul că la scorul de 1-1, Sporting Juniorul a evoluat în inferioritate, după ce Tăcuțanu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Și în aceste condiții, echipa vasluiană a fost mult mai prezentă în ofensivă, bifând cele mai clare ocazii de poartă.

S-a terminat 2-1 pentru Hușana Huși, care în turul 3 va întâlni, cel mai probabil, pe Știința Miroslava, care a trecut de CSM Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 10-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare).