Saturday
5.43°C / 15.51°C
8.12°C / 14.63°C

FOTO/ Hușana a dansat pe hora clujenilor, părăsind Cupa în aplauzele fanilor!

Hușana Huși nu a avut nicio șansă în fața U Cluj, pierzând la o diferență nemeritată, scor 2-8 (1-5).

Entuziasmul hușenilor s-a stins în primul sfert al meciului, adversara, mult mai experimentată, marcând de trei ori, prima dată la trei minute de la startul partidei.

Gazdele au fost destul de absente în defensivă, lăsând multe ”găuri”, astfel că studenții clujeni au marcat cu ușurință în poarta lui Manole.

La 0-4, formația hușeană a prins mai mult curaj și a avut două șanse de gol, ambele mingi trecând milimetric pe lângă poartă.

A venit penalty-ul din min.29, transformat de Agrigoroaei, care a reaprins speranțele în tabăra hușeană. N-a fost ziua norocoasă a Hușanei, iar Sergio Ribeiro punctează pentru 5-1 înainte de pauză.

În partea a doua, U Cluj i-a ținut pe fotbaliștii lui Florin Croitoru departe de propria poartă. Pe acest fundal au venit în șapte minute alte două goluri, clujenii punându-se la adăpostul unei diferențe zdrobitoare.

Cu toate acestea, cele două echipe nu au renunțat la fotbal și au oferit în continuare faze de poartă. Până la final s-au mai marcat încă două goluri, pentru hușeni același Agrigoroaei a smuls aplauze și uralele tribunei, puținii spectatori bucurându-se de fotbalul de calitate oferit de cele două echipe.

Mai departe merge U Cluj, echipa care a obținut, până la urmă, o victorie meritată.

Hușana Huși: D. Manole – Ad. Viorică, Țenu, Ct. Solomon, Agrigoroaei (cpt.), Tăcuțanu, Val. Mihăiță, Al. Dumitru, Izmană, Al. Sahru, Deleanu
Rezerve: T. Solomon – Seb. Bîlbă, C. Ciobanu, Economou, Ct. Tofan, Andr. Șandru, Sinescu, Aioanei, Andr. Chiriac
Antrenor: Florin Croitoru

”U” Cluj: Gorcea – Inacio Miguel, Andr. Mureșan (cpt.), Dican (Telcean 36′), Berci – Segev, Negrean, Sergio Ribeiro (Nic. Pîrvulescu 60′), Ștefănescu (Mat. Moraru 60′) – Golan, Gavra (Bg. Barbu 60′)
Rezerve: Muțiu – Taub, Mâneran, D. Novac
Antrenor: Costel Enache

Stadion: Municipal Huși; Arbitru: Ovidiu Robu (Chitila); Asistenți: Marian Carson (Constanţa) și Claudiu Schiopeț (Braşov); Rezervă: Ionuț Constantinescu (Galaţi); Observatori: Liviu Ciubotariu și Dumitru Cosoreanu (ambii din Galaţi).