Saturday
6.47°C / 18.73°C
10.16°C / 21.04°C

Fantasticii de la Huși! Și-au luat revanșa în fața Miroslavei!

Hușana Huși bifează surpriza etapei a 15-a a Ligii 3, seria 1, câștigând în fieful Științei Miroslava, scor 3-2 (2-1).

Hușenii s-au ținut de promisiune și au făcut un meci excelent în fața ieșenilor, venind acasă cu un rezultat fantastic.

Startul partidei a arătat o echipă coordonată de Florin Croitoru dornică să obțină victoria, iar în trei minute aduce liniște în tabăra Științei. Mai întâi, căpitanul Agrigoroaei deschide scorul din penalty (min.14), pentru ca Sergiu Gârdea să ducă diferența la 2-0 (min.17).

Miroslava își aduce aminte că a fost cândva lidera seriei și are ca obiectiv promovarea, iar Nemțanu reaprinde speranțele gazdelor, marcând pentru 1-2.

În partea a doua, reprezentanta Iașiului trage și mai tare, iar Bilendo Durell (68) marchează pentru 2-2. Hușiul nu poate părăsi Uricaniul cu un singur punct, iar patru minute mai târziu Sergiu Gârdea bifează dubla, provocând ”tsunami” în zona unde se regăseau oficialii Hușanei.

Se termină 3-2 pentru formația hușeană, care urcă pe locul 5 în clasament, cu 25 de puncte.