7.03°C / 11.02°C
Monday
6.34°C / 12.77°C

Debut cu stângul la Cupa Regiunilor

Selecționata AJF Vaslui a debutat cu stângul la Cupa Regiunilor. Echipa coordonată de Adi Racoviță și Florin Roiu a pierdut partida cu selecționata AJF Brașov, scor 0-2.

Meciul s-a disputat pe stadionul Municipal din Vaslui, iar oaspeții au rezolvat soarta jocului încă din prima repriză, când au marcat ambele goluri.

Pe final de primă repriză s-a consumat și un episod neplăcut. Un fotbalist de la echipa brașoveană l-a călcat intenționat pe Robert Rusu pe picior, primind direct cartonaș roșu.

În superioritate, AJF Vaslui nu a reușit să întoarcă rezultatul, echipa adversă fiind mult mai omogenă.

Etapa viitoare, selecționata vasluiană va evolua în deplasare, cu AJF Harghita. La ediția din acest an a Cupei Regiunilor participă doar șase selecționate, grupate în două serii. Câștigătoarele celor două grupe vor juca finala națională, învingătoarea urmând a evolua în UEFA Regions Cup.