10.67°C / 20.98°C
Monday
10.14°C / 21.12°C

Calificare istorică a Hușanei Huși în șaisprezecimile Cupei României

Fotbalul hușean bifează o premieră: Hușana este prima echipă din Huși care ajunge în șaisprezecimile Cupei României.

Formația antrenată de Florin Croitoru a trecut de CSM Focșani, scor 1-0 (1-0), golul victoriei fiind marcat de Francis Agbleta, în minutul 30.
Hușenii au avut o altă atitudine față de ultimele jocuri din campionat și au format un grup unit, disciplinat, ce a reușit o performanță uluitoare.
Vrâncenii au forțat încă din primele secunde, însă defensiva hușeană nu a cedat. Ușor, gazdele au mai multă inițiativă în atac și apar primele ocazii, la origine fiind Francis Agbleta.
Acesta se răzbună și bagă mingea în poartă, în urma unei mingi aruncate în careu din corner și reluată în mai multe rânduri, pânâ când vine momentul de ispirație al atacantului hușean.
În partea a doua se joacă mult mai deschis, este anulat un gol din motiv de ofsaid al focșănenilor, iar Hușana, prin Sahru, Francis Agbleta și Solomon mai punctează alte ocazii clare de gol.
Momentul cheie al jocului se petrece în minutul 90, când tânărul portar al echipei gazdă, Bâlbă, are sânge rece și apără un penalty, devenind, astfel, eroul calificării istorice a Hușanei în șaisprezecimile Cupei României.
În această fază a competiției intră și echipele din Liga 1, astfel că la Huși sunt șanse mari să vină una dintre formațiile de top din România.