Vaslui, RO

-3.65°C
Clear Sky
Friday
-1.67°C / 6.99°C
Saturday
-2.6°C / 1.28°C
Sunday
-4.19°C / 0.7°C

Bârlădeanul Andrei Ciobanu a ajuns la Rapid București

Bârlădeanul Andrei Ciobanu a ajuns la Rapid București

Andrei Ciobanu a lăsat Farul Constanța pentru Capitală, ajungând pentru următoarele două sezoane în curtea echipei Rapid București.

Mijlocașul de 24 de ani s-a alăturat lotului condus de Adrian Mutu, aflat în cantonament la Curtea de Argeș.

„Sunt foarte bucuros că am ajuns la o echipă atât de mare, cum este Rapid. Sperăm să ne atingem toate obiectivele în acest sezon, iar eu să ajut echipa cât mai mult. Cunosc atmofera incendiară din Giulești, abia aștept să îi fac fericiți pe fani și le promit că împreună suntem de neclintit”, a spus Ciobanu

Puțină lume știe că mijlocașul provine din Bârlad, orașul unde a început abc-ul fotbalului.

A început să joace fotbal chiar în casă. Rudele spun că "își făcea minge din ciorapi și, cum era moda cu bibelouri, puține mai rămâneau întregi!".

La 10 ani, Andrei Ciobanu s-a transferat la FC Vaslui, unde a jucat sub comanda lui Cătălin Grigore.

Ulterior a plecat cu echipa FC Vaslui la Cupa ”Hagi Danone”, disputată la Suceava, devenind golgheterul competiției, motiv pentru care a intrat în atenția Academiei de fotbal “Gheorghe Hagi” Constanța, unde s-a și transferat.

Nu uită că a îmbrăcat tricoul galben-verde la juniori și speră ca FC Vaslui să revină în prim plan, fiindcă și-a câștigat un renume în fotbalul românesc.

”În primul rând, iubitorii fotbalul din Vaslui să aibă răbdare. Știu că este dureros să nu avem echipă în prima ligă. Îmi doresc foarte mult ca echipa din Vaslui să fie ajutată și să promoveze cât mai repede în prima ligă, pentru că acolo îi este locul, cu siguranță. Cândva am fost și eu GALBEN-VERDE”, a precizat Andrei Ciobanu, care a debutat în Liga 1 în 2016, în partida Viitorul Constanța – Astra.

Ciobi a evoluat pentru naționala U21 la Campionatul European din 2019, atunci când România s-a calificat în semifinalele competiției, dar și pentru naționala olimpică, unde a bifat toate cele trei partide ale formației U23 din grupe.

Image