Saturday
5.43°C / 15.51°C
8.12°C / 14.63°C

A început Liga 4 Vaslui: Cine nu are bătrâni, să-i cumpere!

Astăzi s-a dat startul în liga 4, sezon pandemic. Cu doar 5 echipe la start, AJF Vaslui se încadrează în deciziile FRF, cu minim 4 echipe și un minim de 7 meciuri.

Astfel, ediție 2021 se va disputa în două etape. În prima este programat un tur, fiecare cu fiecare, iar în faza a doua rămân doar 4, care vor mai disputa încă un tur, fiecare cu fiecare.

În prima etapă, favoritele s-au impus fără probleme.

În primul meci, de pe stadionul Municipal, CSM Vaslui nu a avut nicio emoție și s-a impus cu scorul de 7-1 în fața Viitorului Vetrișoaia. Vasluienii au avut o primă repriză excelentă, iar scorul putea fi mult mai mare, pauza prinzându-i la adăpostul a cinci goluri.

Cel mai activ jucător a fost Sebastian Țârțârău, care a bifat un hattrick în prima repriză. Celelalte două goluri aparțin lui Ovidiu Boicu și Gabriel Cosovăț.

În partea a doua, adversarii au echilibrat jocul, pe fondul de oboseală fizică în tabăra vasluiană. Mai întâi, Vetrișoaia reduce din diferență, prin Brănici, pentru ca Ovidiu Boicu și Ionuț Spânache să marcheze pentru 7-1.

CSM Vaslui a jucat ultimele zece minute în zece oameni, după ce un jucător a acuzat probleme musculare, iar antrenorul Ionuț Chiochiu a epuizat schimbările.

Formația vasluiană are în componență o serie de jucători în vârstă, dar cu experiență, cum ar fi Gabriel Crăciun, Bogdan Panait, absent de la acest prim joc, Sebastian Țârțârău sau Marcel Ignat, veteranul echipei, trecut de 40 de ani.

csmvsfotbal

Și FC Gârceni mizează pe ”bătrâni” pentru acest sezon. Formația coordonată de Cristi Bejan s-a impus cu scorul de 3-1 în fața FC Vulturești. În prima partea, gârcenenii au condus cu 2-0, prin golul lui Tabeică și autogolul lui Brâncă.

În partea a doua, Horciu înscrie golul 3, iar reușita de onoare a Vultureștiului aparține lui Pintilie.

De remarcat că la Vulturești a evoluat titular și primarul Adrian Brâncă.