12.79°C / 23.59°C
Saturday
9.82°C / 20.61°C

Ștafeta de aur de la LPS Vaslui

LPS Vaslui a avut cea mai bună ștafetă la etapa finală a Campionatului Național de atletism U16.

Echipa, formată din atletele Jasmina Guzumas, Georgiana Hutu, Elena Ungureanu și Antonia Moroșanu, a câștigat proba de ștafetă 4x250 m, devenind campioană națională.

Fetele sunt cu dublă legitimare, LPS-CSM Vaslui, și sunt pregătite de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.

De asemenea, Antonia Moroșanu a obținut medalia de argint și titlul de vicecampioană națională la 400 m, bifând un Personal Best.

Andreea Voduțe a obținut medalia de bronz la proba de 3.000 m, fiind aproape de podium și la 1.500 m, unde s-a clasat pe locul 4.

CSM Vaslui i-a mai avut la startul Campionatului Național de atletism U16 și pe sportivii Elena Ungureanu-400 m, Dalila Cordun -1500 m, Georgiana Hutu-400 m, Jasmina Guzumas-1500 m, Andrei Harnagea-400 m și Andrei Patriche-400 m, cu rezultate bune și care dau speranțe pe viitor.