Tuesday
13.03°C / 25.92°C
Wednesday
11.11°C / 14.53°C

Rezultate remarcabile obținute de LPS Vaslui la concursul „Cupa 1 decembrie” și Memorialul „Maria Hagima & Costel Sava” de la Bacău

Atleții de la LPS Vaslui, pregătiți de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos, s-au întors cu rezultate remarcabile de la concursul „Cupa 1 decembrie” și Memorialul „Maria Hagima & Costel Sava” de la Bacău.

Liceul vasluian a obținut un premiu special din partea organizatorilor pentru prezența cea mai numeroasă de sportivi în competiție.

La proba de 400 m, junioare 3, Antonia Moroșanu a fost cea mai bună, ocupând primul loc, iar Elena Ungureanu s-a clasat pe locul 4.

La băieți, la aceeași probă, juniori 2, Claudiu Ciobanu a obținut locul 2, iar Andrei Harnagea a trecut al optulea linia de sosire. La ștafeta de 4 x 200 m, juniori 3, fete, formată din Georgiana Huțu, Jasmina Guzumaș, Elena Ungureanu și Antonia Moroșanu, LPS Vaslui a ocupat locul 2, după Dinamo.

La 1500 m, junioare 3, Andreea Voduțe a trecut a doua linia de sosire, iar Dalila Corduna s-a clasat pe locul 3. Jasmina Guzumaș a fost a patra la aceeași probă.

La proba de 800 m, junioare 3, Elena Ungureanu s-a clasat pe locul 3, iar Jasmina Guzumaș a fost pe locul 4.

La băieți, 800 m, juniori 3, Ianis Lupa a ocupat un merituos loc 9. La 3.000 m, junioare 3, Andreea Voduțe s-a clasat pe locul 2, urmată în clasament de colegele Dalila Corduna, Beatrice Codreanu și Ioana Muris.

La ștafeta de 4 x 400, junioare 3, echipa LPS-CSM Vaslui ocupă locul 1, urmată de Colegiul Național „Nicu Gane” din Fălticeni și CS Dinamo București.

În competiție au mai concurat Alexia Benchia, sportivă selecționată recent, Darie Eduard și Patriche Andrei.