20.34°C / 35.6°C
Monday
19.93°C / 27.99°C

Primele rezultate ale anului pentru atletismul vasluian

Șase locuri pe podium au ocupat atleții vasluieni la Etapa 1 a Campionatului Național de atletism în sală și la Cupa României Masters Athletics de la București.

La seniori, Magda Bosînceanu a participat la Cupa României Masters Athletics, unde a obținut o medalie de argint la 3000 de metri. Singura medalie obținută la Junioare 2 a fost cucerită de Amalia Ciobotaru, argint în proba de 3000 de metri.

La Junioare 3, atleții vasluienii au dominat probele de 1500 și 3000 de metri. Laura Antoche a câștigat aurul la 1500 m, în timp ce Andreea Voduțe s-a clasat pe locul secund. În proba de 3000 m, Andreea Voduțe a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, iar Bianca Cordun a terminat pe locul doi, cucerind argintul.

Atleții vasluieni, cu excepția Laurei Antoche, care este antrenată de Doina Crețu, sunt pregătiți de profesoarele Viorica Pintilie și Elena Bogos.