Saturday
5.43°C / 15.51°C
8.12°C / 14.63°C

RUGBY/ RC Bârlad pierde turul semifinalei cu Știința Petroșani, scor 3-22

RC Bârlad a pierdut manșa tur din semifinalele Diviziei Naționale de rugby, sezonul 2019/2020.

Bârlădenii au cedat cu scorul de 3-22, în deplasare, cu Știința Petroșani, adversară care la pauză conducea cu 12-3.

Returul se va disputa peste o săptămână, la Bârlad. Jucătorii de la Știința au evoluat în memoria antrenorului Adrian Costache, care a murit luna trecută la numai 53 de ani.

În celălaltă semifinală, de asemenea, în manșa tur, CSM Galați – CS Năvodari 7-14.

Partidele s-au disputat după o pauză forțată, de aproximativ un an, din cauza pandemiei de coronavirus. Cum din sezonul regulat s-a disputat doar turul, echipele clasate pe primele patru poziții după disputarea acestuia și-au asigurat practic poziția în semifinale.

Singura echipă cu procentaj maxim al victoriilor în sezonul regulat, șapte victorii din tot atâtea posibile, este Știința Petroșani. RC Bârlad a terminat pe locul 4, bilanțul fiind de patru victorii și trei înfrângeri.

Sezonul trecut cele două echipe s-au întâlnit și atunci în faza semifinalelor, studenții petroșeneni având câștig de cauză.