9.26°C / 21.97°C
Monday
10.17°C / 25.06°C

Primăria Vaslui a premiat excelența din sport

În cadrul Galei Excelenței în Educație, Primăria municipiului Vaslui a premiat și performanțele obținute de elevi în competițiile sportive școlare.

Pe scenă au urcat echipele de handbal de la Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui și fotbal de la Școala „Mihai Eminescu” Vaslui, precum și șahistul Ștefan Emilian Prisacaru, de la Liceul „Mihail Kogălniceanu” Vaslui.

Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui, pregătită de profesorii Cristinel Enache și Simona Ilieș, a obținut medaliile de bronz la etapa națională a ONSS gimnaziu la handbal masculin.

Această clasare pe podium reprezintă o performanță istorică pentru handbalul școlar din județ.

Școala „Mihail Sadoveanu” Vaslui a învins în finala mică pe LPS Târgu Jiu, scor 27-22. Raul Enache a primit trofeul pentru cel mai bun marcator, fiind golgheterul turneului.

Școala „Mihai Eminescu” Vaslui s-a clasat pe locul 3 la etapa zonală a Cupei Tymbark Junior la fotbal, băieți, Under 8.

Echipa coordonată de profesorul Vasile Lupu a câștigat finala mică, scor 4-1, cu Școala Gimnazială nr.5 Piatra Neamț.

La Under 10, Școala „Mihai Eminescu” s-a clasat pe locul 6 la nivel național.

scoalasasepremiere

Ștefan-Emilian Prisacaru, de la Liceul „Mihail Kogălniceanu” Vaslui este vicecampion național la ONSS la șah, licee. Ștefan a fost la egalitate de puncte cu Locul 1, ambii cu câte 6 puncte din maxim 7 posibile.

Este pentru prima dată când un elev din județul Vaslui urcă pe podium la Faza Națională a Olimpiadei Sportului Școlar la șah.