11.32°C / 14.15°C
Sunday
9.25°C / 21.27°C

Bogdan Sava, de la CSM Pașcani, a câștigat Trofeul „Familia Safir” la șah

Silver Mall s-a dovedit a fi o locaţie generoasă pentru concursul internațional de șah „Trofeul Familia Safir”, competiţie organizată de CS “Sergentul” şi Familia Safir.

99 de şahişti din județ, din țară, Ucraina și R.Moldova au intrat în concurs.

Bogdan Sava, de la CSM Pașcani este noul deținător al Trofeului Familia Safir, reușind să se impună cu 6 puncte din 7 posibile.

Pe locul secund s-a aflat Roman Dubic, de la ACS Pheonix Buzău, urmat de Marian Dominte, de la CS Sergentul Vaslui.

Turneul Open A s-a bucurat de cea mai mare participare, în concurs fiind înscriși 47 de șahiști. La fete, Delia-Ioana Oleriu, de la CS Politehnica Iași, a fost cea mai bună, urmată în clasament de Diana Angheluță, de la CSM Craiova, și de Andrada Moldoveanu, de la ACS Gambit Huși.

Alți 29 de șahiști au evoluat la Turneul Open B, câștigat de Andrei Apostol, de la ACS International Chess Club Iași, urmat de Vlad Nicolae Toma, de la CS Sergentul Vaslui și Iustin Mihai, de la CS Sergentul Vaslui.

La fete, Elena Filip, de la CSM București, a câștigat turneul, urmată de Maria Amalia Damian, de la CS Sergentul Vaslui și Ionela Alina Corduneanu, de la ACS Pionii Regelui Iași.

La nelegitimați au participat 23 de concurenți. La veteani 65, cel mai bun a fost Iulian Romașcanu, de la CS Sergentul Vaslui. La veterani 50, competiția a fost câștigată de Aurelian Ciobanu, de la CS Sergentul Vaslui.

„Au fost oferite premii băneşti, cupe, medalii, diplome, tricouri şi pixuri personalizate, iar sâmbătă la prânz, Rotiseria Safir a oferit, gratis, surprize culinare, pentru toţi pofticioşii. În timpul liber, participanții s-au relaxat la piscină, au jucat bowling şi tenis de masă”, a spus Constantin Grosu, organizatorul competiției.

Turneul Familia Safir a fost înscris în calendarul oficial al Federaţiei Române de Şah.